Regulamin Hali Wspinaczkowej Camp4
REGULAMIN ŚCIANY WSPINACZKOWEJ
_______________________________________________________
UWAGA! Wspinaczka zaliczana jest do sportów najwyższego ryzyka. Osoba uprawiająca wspinaczkę na hali wspinaczkowej CAMP4 może ulec wypadkowi pomimo przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa. Każdy kto decyduje się na uprawianie tej dyscypliny wspina się na własną odpowiedzialność.
________________________________________________________
Informacje ogólne
Ściana wspinaczkowa jest obiektem administrowanym przez Camp4 sp z o.o. z siedzibą przy ul. K. Jeżewskiego 5D lok. 58. zwanym dalej hala wspinaczkowa udostępniona dla użytkowników za określoną opłatą, w dniach i godzinach wyszczególnionych w harmonogramie.
Każda osoba korzystająca z obiektu jest zobowiązana do zapoznania się z przepisami regulaminów obowiązujących na jego terenie i podporządkowania się ich zapisom.
Wstęp na halę wspinaczkową odbywa się na podstawie wejściówek i karnetów, które uzyskuje się po wykupieniu usługi zgodnie z obowiązującym na Camp4 cennikiem usług.
Wykupienie wejściówki lub karnetu oznacza, że użytkownik zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich regulaminów i innych zarządzeń wydanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa na obiekcie.
Hala wspinaczkowa czynna jest w określonych godzinach podanych na stronie www.halawspinaczkowa.pl
Czas otwarcia może ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych (zawody, pora roku, awaria, zagrożenia, święta państwowe).
W godzinach zajęć sekcji wspinaczkowych, treningów, zawodów i urodzin dostęp do ściany wspinaczkowej jest ograniczony i zgodny z harmonogramem (www.halawspinaczkowa.pl)
Z hali wspinaczkowej korzystać mogą: osoby indywidualne - dorośli i młodzież w wieku 16-17 lat, dzieci w wieku w wieku 5-15 lat - tylko pod opieką i nadzorem osoby pełnoletniej, dzieci do lat 4 mogą przebywać tylko w strefie odpoczynku (antresola, poziom 1)
Osoby niepełnoletnie mogą wspinać się tylko po uprzednim dostarczeniu oświadczenia podpisanego przez rodzica, opiekuna prawnego lub opiekuna (wzór oświadczenia jest dostępny na recepcji).
Każda osoba będąca po raz pierwszy na Camp4 jest zobowiązana do zgłoszenia się do dyżurnego instruktora Camp4 i odbycia instruktażu wstępnego z zasad bezpieczeństwa obowiązujących na hali wspinaczkowej.
Na halę wspinaczkową nie będą wpuszczane osoby: pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, których zachowanie stanowi zagrożenie dla pozostałych użytkowników.
Na terenie hali wspinaczkowej obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu.
W przypadku pożaru należy natychmiast opuścić halę wspinaczkową i podporządkować się poleceniom obsługi.
Telefony alarmowe: Telefon ratunkowy 112, Pogotowie ratunkowe 999, Straż pożarna 998, Policja 997
Na hali wspinaczkowej zabronione jest: prowokowanie sytuacji niebezpiecznych oraz powodowanie zagrożeń dla życia i zdrowia własnego oraz osób trzecich. Wspinanie się, gdy poniżej znajduje się inny użytkownik przechodzenie bądź przebywanie pod osobą wspinającą się skakanie ze szczytu boulderów (niskie ściany) na materac siadanie, leżenie, odpoczywanie w strefie zeskoku ściany (strefa do 3 metry od ściany). Wspinanie wbrew zakazowi obsługi pozostawianie rzeczy (bidony, woreczki, butelki, szczotki, telefony) w strefie zeskoku ściany (strefa do 3 m licząc od szczytu ściany) wspinanie w zegarkach, bransoletkach, biżuterii bieganie w pomieszczeniach (szatnia, korytarze, antresola) oraz na terenie hali wspinaczkowej śmiecenie na terenie hali niszczenie urządzeń i sprzętu hali wspinaczkowej wprowadzanie psów bez smyczy wnoszenie przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu, chodzenie po zielonym materacu w obuwiu zewnętrznym.
Wstęp na halę nr 2 w strefę wspinaczkową (sąsiadująca z boiskiem) mają tylko osoby pełnoletnie oraz dzieci i młodzież w wieku 14-17 lat z wyłączeniem tych, które biorą udział w zajęciach sekcji wspinaczkowej oraz są pod opieką instruktora.
Po zakupieniu wejściówki lub karnetu, każdy klient jest zobowiązany do pozostawienia w szatni okrycia wierzchniego i obuwia zewnętrznego.
Wszelka działalność zarobkowa wewnątrz obiektu - w tym również udzielanie prywatnej nauki wspinaczki za wynagrodzeniem, imprezy sportowe, i inne imprezy zespołowe, możliwe są wyłącznie za wiedzą i zgodą kierownictwa obiektu.
Administracja może kontrolować wszystkie zajęcia, w przypadku stwierdzenia uchybień może zakazać korzystania z hali wspinaczkowej.
Opiekun grupy zorganizowanej zobowiązany jest do zapoznania uczestników z obowiązującymi Regulaminami.
Operatorzy/instruktorzy pełniący dyżur na hali wspinaczkowej sprawują ogólny nadzór nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu. Wszystkie osoby przebywające na terenie hali wspinaczkowej zobowiązane są podporządkować się ich nakazom.
Wszelkie skaleczenia, urazy oraz nieprawidłowości należy zgłaszać niezwłocznie dyżurującemu operatorowi/instruktorowi.
Kierownictwo hali wspinaczkowej nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty pozostawione w szafkach oraz na terenie obiektu.
Za wszelkie szkody spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu, kierownictwo nie ponosi odpowiedzialności
Na terenie obiektu obowiązuje całkowity zakaz akwizycji.
Zakazuje się świadczenia usług z wykorzystaniem hali wspinaczkowej bez uzgodnienia z kierownictwem obiektu.
Osoby naruszające porządek publiczny, przepisy Regulaminu oraz nie stosujące się do zaleceń personelu, mogą być usunięte z terenu hali wspinaczkowej.
Psy mogą przebywać na hali tylko na smyczy, poza strefą zeskoku (strefa do 3 m od ściany) i strefą zielonego materaca pod nadzorem właściciela: pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane przez psa na zdrowiu i mieniu ponosi właściciel, obowiązuje zakaz przemieszczania się i przebywania psów na zielonym materacu wymagana jest książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami przeciw wściekliźnie psy nie mogą być uciążliwe dla klientów (np. z powodu hałasu, zapachu itd.) oraz nie mogą utrudniać wspinaczki nieczystości pozostawione przez psa sprząta jego właściciel.
Osoba korzystająca z ciężarków w czasie ćwiczeń na drążkach lub drabince gimnastycznej robi to na własną odpowiedzialność. Przy podciąganiu się lub wiszeniu na drążku z podwieszonym ciężarem należy zwrócić szczególną uwagę, by był on dobrze przymocowany do uprzęży, a uprząż prawidłowo założona i zabezpieczona.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyzje podejmuje kierownictwo obiektu.
Wszelkie uwagi, skargi i wnioski można zgłaszać kierownictwu obiektu.
***
Ściana Boulderowa (do 4,5 metra wysokości)
1/ Asekurację zapewniają tylko materace gąbkowe.
2/ Osoby pełnoletnie mogą wspinać się w Strefie Beginner oraz Sport.
3/ Osoby początkujące pod względem wspinaczki w wieku 5-15 lat mogą wspinać się tylko w Strefie Beginner.
4/ Osoby zaawansowane pod względem wspinaczki w wieku 5-15 lat będące członkami sekcji wspinaczkowej lub/i które ukończyły podstawowy kurs wspinaczkowy mogą wspinać się w Strefie Sport.
5/ Nie wolno przechodzić, przebywać pod osobą wspinającą się.
6/ W przypadku, gdy wspinacz nie może dokończyć drogi wspinaczkowej (balda) powinien, jeśli jest to tylko możliwe zejść po dogodnych stopniach dowolnego koloru. Zeskok na materac jest dozwolony tylko wówczas, gdy wspinacz nie może zejść. Skok na materac jest zawsze obarczony ryzykiem poważnej kontuzji.
_____________________________________________________________
Zasady bezpieczeństwa dotyczące wspinaczki dzieci na ścianie boulderowej
I/ Rodzaje ścian przeznaczonych dla dzieci
1/ Boulder - ścianki do 4,5 m wysokości, wyposażona tylko w materac asekuracyjny:
- skala trudności wspinaczkowych skorelowana z kolorami chwytów - dzieci mogą się wspinać tylko po żółtych chwytach (najłatwiejszy poziom),
- dwie strefy: Beginner i Sport, dla dzieci przeznaczona jest tylko Strefa Beginner (oznaczenia na ścianie),
- zejście ze szczytu: po chwytach z czarnymi strzałkami lub po żółtych chwytach.
2/ Fun Wall - ściana do 10 m wysokości z asekuracją automatyczną
- wspinać się można tylko w uprzęży wpiętej do asekuracji automatycznej i w kasku
II/ Zasady bezpieczeństwa obowiązujące dzieci oraz opiekunów
1/ Dzieci w wieku 5-15 lat mogą przebywać na hali wspinaczkowej tylko pod opieką rodzica/pełnoletniego opiekuna
2/ Dzieci mogą poruszać się po hali wspinaczkowej tylko pod bezpośrednią opieką rodzica/opiekuna tzn. dziecko musi być w polu widzenia opiekuna.
3/ Dzieci w wieku 5-7 lat nie mogą oddalać się od opiekuna i podczas przejścia przez zielony materac muszą być prowadzone za rękę.
3/ Po hali należy przemieszczać się w oddaleniu 3 metrów od ścian wspinaczkowych.
4/ Nie wolno biegać po hali wspinaczkowej.
5/ Nie wolno podchodzić pod ścianę, jeśli powyżej w ścianie znajduje się inna osoba.
6/ Nie wolno wspinać się, gdy powyżej znajduje się inna osoba.
7/ Opiekun ma obowiązek asekurować dziecko rękami.
8/ Jeśli dziecko znajduje się powyżej połowy wysokości ścianki i nie jest w stanie wejść na szczyt, opiekun zobowiązany jest wspiąć się do dziecka i asekurując własnym ciałem wejść razem z nim na szczyt ścianki.
9/ W przypadku, gdy opiekun jest z dwójką dzieci może asystować podczas wspinaczki tylko jednemu dziecku, w tym czasie drugie z dzieci czeka na swoją kolejność.
10/ Ze ściany należy wycofywać się schodząc po stopniach i chwytach
11/ Nie wolno skakać z wysokości ściany na materac.
12/ Opiekun powinien obserwować dziecko podczas schodzenia drogą zejściową (chwyty z czarnymi strzałkami). W przypadku, gdy dziecko ma problem z zejściem, opiekun powinien schodzić razem z dzieckiem.
15/ Pełną odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu ponosi rodzic/pełnoletni opiekun.
_____________________________________________________________
Ściana Wysoka i ściana dla dzieci Fun Wall
1/ W przypadku wspinaczki z asekuracją na wędkę i dolnej asekuracji osoba asekurująca ponosi odpowiedzialność za prawidłową asekurację wspinającego się partnera.
2/ Każda z osób, która wspina się na wędkę musi być przeszkolona z zakresu asekuracji, wiązania węzła ósemkowego oraz zakładania uprzęży.
3/ Na ścianie wysokiej (10 metrów wysokości) można wspinać się tylko z zastosowaniem asekuracji:
- „na wędkę” – wszędzie tam, gdzie wiszą liny statyczne do asekuracji,
- prowadząc z asekuracją dolną – w miejscach, gdzie powieszono komplety ekspresów,
- korzystając z systemu automatycznej asekuracji True Blue
3/ Definicje podstawowych pojęć:
Definicja wspinaczki „na wędkę”
Wspinaczka „na wędkę” to wspinanie z górną asekuracją, czyli wspinanie w zespole dwuosobowym, w którym lina asekuracyjna jest przełożona przez górne stanowisko zbudowane z dwóch punktów asekuracyjnych. Lina łączy przywiązaną do niej osobę wspinającą się i, przechodząc u góry przez górne stanowisko, osobę asekurującą stojącą na ziemi. Osoba asekurująca wspinacza musi używać do asekuracji przyrządu asekuracyjnego.
Definicja wspinaczki z dolną asekuracją
Wspinanie z dolną asekuracją, nazywane czasami wspinaniem z oddolną asekuracją, to wspinanie w zespole dwuosobowym, w którym osoba wspinająca się jest przywiązana do końca liny i, w miarę wspinania się po drodze wspinaczkowej do góry, wpina linę do pośrednich punktów asekuracyjnych (którymi są na stałe powieszone ekspresy), natomiast partner stoi na ziemi i asekuruje z przyrządu asekuracyjnego, przez który przechodzi lina, do której przywiązana jest osoba wspinająca się.
Definicja górnego stanowiska na ścianie wspinaczkowej
Górne stanowisko to konstrukcja, która łączy dwie plakietki asekuracyjne przy pomocy łańcucha, karabinków i przez którą przełożona jest lina asekuracyjna do wspinaczki na wędkę, lub która kończy drogę przygotowaną do wspinania z dolną asekuracją.
Definicja ekspresu na ścianie wspinaczkowej
Ekspres to urządzenie składające się z dwóch karabinków połączonych krótką taśmą asekuracyjną, które wpięte jest w plakietkę asekuracyjną na ścianie wspinaczkowej.
Definicja plakietki asekuracyjnej
Plakietka asekuracyjna to stalowe klucho o odpowiednie wytrzymałości, zamontowane na stałe na ścianie wspinaczkowej, służące do asekuracji w trakcie wspinania.
Definicja uprzęży wspinaczkowej
Uprząż wspinaczkowa to element sprzętu wspinaczkowego, złożony z taśm tekstylnych i metalowej klamry spinającej, który planująca wspinać się osoba zakłada na siebie zgodnie z instrukcją producenta, by następnie prawidłowo przywiązać się do liny asekuracyjnej lub wpiąć w uprząż przyrząd asekuracyjny.
Definicja przyrządu asekuracyjnego
Przyrząd asekuracyjny to urządzenie metalowe, przez które przekłada się w odpowiedni sposób, zgodny z instrukcją producenta, linę asekuracyjną, i łączy się odpowiednim karabinkiem z uprzężą wspinaczkową, celem asekurowania partnera w czasie wspinania.
Definicja karabinka wspinaczkowego
Karabinek wspinaczkowy to podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień o odpowiedniej wytrzymałości z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów.
Definicja wspinaczki z zastosowaniem autoasekuracji TruBlue
Jest to wspinaczka z zastosowaniem systemu autoasekuracji TruBlue składającego się z liny, karabinka i mechanizmu samoblokującego linę w chwili jej obciążenia przez wspinacza. Urządzenie przewidziane jest przez producenta tylko dla jednej osoby wspinającej.
4/ Wspinaczka z asekuracją górną, czyli tak zwana wspinaczka „na wędkę”, dozwolona jest w przypadku wcześniejszego odbycia instruktażu wstępnego u instruktora lub operatora ściany wspinaczkowej Szkoły Wspinania CAMP4, lub po odbyciu analogicznego szkolenia u innych instruktorów w innych ośrodkach szkoleniowych szkolących w zakresie wspinania uwzględniającego naukę zakładania uprzęży, wiązania się liną asekuracyjną, podstaw techniki wspinania, asekuracji wspinającego się „na wędkę” partnera, podstaw boulderingu.
5/ Wspinaczka z asekuracją dolną dozwolona jest tylko w przypadku odbycia i ukończenia z pozytywnym wynikiem właściwego kursu wspinaczkowego, którego program obejmował wspinaczkę z oddolną asekuracją, w tym naukę prawidłowego wpinania liny w ekspresy, właściwego prowadzenia liny w czasie prowadzenia drogi, podstaw bulderingu, prawidłowej asekuracji wspinającego się partnera oraz naukę prawidłowego wyłapywania odpadnięcia partnera od ściany.
6/ Wszyscy użytkownicy ściany powinni stosować w praktyce standardy wspinania i asekuracji (asekuracja na wędkę i dolna asekuracja) obowiązujące w hali wspinaczkowej CAMP4, w szczególności pamiętać, że:
- linę do uprzęży należy przywiązywać węzłem ósemkowym,
-asekurujemy z przyrządów asekuracyjnych półautomatycznych i automatycznych
- pozostały sprzęt asekuracyjny, szczególnie uprząż wspinaczkowa i inne wyposażenie wspinacza musi posiadać odpowiednie atesty i być w dobrym stanie technicznym,
- przy wspinaniu z dolną asekuracją stosujemy wyłącznie linę dynamiczną oraz wpinamy ją we wszystkie punkty przelotowe asekuracyjne (ekspresy) znajdujące się na drodze wspinaczkowej,
- po ukończeniu wspinaczki z dolną asekuracją stanowisko końcowe zakładamy tylko w miejscu przewidzianym do tego przez producenta ścianki,
- liny statyczne koloru białego można wykorzystywać tylko do wspinaczki z asekuracją „na wędkę”,
- osoba asekurująca nie powinna oddalać się od ścianki na więcej niż 2 metry, nie powinna też stać bezpośrednio pod osobą wspinającą się,
- osoba asekurująca powinna mieć na stopach prawidłowo założone i zamocowane obuwie,
7/ Zabrania się zbyt szybkiego opuszczania partnerów na linie.
8/ Nie wolno wspinać się na ścianie wspinaczkowej, gdy powyżej, w odległości mniejszej niż 6 metrów, znajduje się druga osoba wspinająca.
9/ Wspinaczka „na wędkę” z zastosowaniem liny dynamicznej jest dozwolona pod warunkiem, że lina dynamiczna wpięta jest w górne stanowisko asekuracyjne oraz w ostatni przelotowy punkt asekuracyjny (ekspres) w taki sposób, by wyeliminować ewentualne wahadło. Lina dynamiczna do asekuracji na wędkę musi być wpięta w dwa niezależne punkty asekuracyjne (stanowisko asekuracyjne oraz ostatni punkt przelotowy asekuracyjny).
10/ Wspinając się na ściance, nie wolno stawać na punktach asekuracyjnych, ani chwytać się ich.
11/ Podczas wspinania nie wolno mieć w kieszeni żadnych przedmiotów np. telefonu komórkowego, kluczy.
12/ Nie wolno wspinać się, mając na sobie biżuterię (np. pierścionki, kolczyki, łańcuszki, itp).
13/ Z asekuracją dolną można wspinać się tylko w prawidłowo założonych i zawiązanych butach wspinaczkowych.
14/ Wpinać dziecko do asekuracji automatycznej na ścianie wysokiej może tylko opiekun.
15/ Dzieci w wieku 5-15 lat, które wspinają się z wykorzystaniem asekuracji automatycznej muszą być pod bezpośrednim i stałym nadzorem opiekuna.
_____________________________________________________________
Asekuracja z AUTOMATÓW (Wysoka ściana do 10m wysokości, ściana dla dzieci FunWall)
Jest to system autoasekuracji składający się z liny i mechanizmu samoblokującego linę w chwili jej obciążenia przez wspinacza. Urządzenie przewidziane jest przez producenta tylko dla jednej osoby wspinającej.
1/ Przed rozpoczęciem wspinaczki należy przypiąć asekurację automatyczną (TruBlue).
2/ Z autoasekuracji TruBlue korzystać mogą osoby o wadze od 10 do 150kg.
3/ W przypadku osób niepełnoletnich obsługą autoasekuracji (dopinanie karabinka do uprzęży), może wykonywać pełnoletni opiekun lub dziecko pod bezpośrednim nadzorem opiekuna.
4/ Przed wspinaniem należy sprawdzić, czy urządzenie zwija taśmę/linę asekurującą. Wyciągnięta taśma/lina powinna zwinąć się samoczynnie.
5/ Karabinek (znajdujący się na końcu liny) mocujący autoasekurację należy wpiąć w ucho asekuracyjne uprzęży lub w oba ucha asekuracyjne (uprzęże pełne). Każdorazowo przed wspinaniem należy sprawdzić, czy ramię zamka jest wpięte, zamknięte i zabezpieczone blokadą.
6/ Odpowiedzialność za przypięcie autoasekuracji TruBlue ponosi osoba dokonująca czynności wpięcia karabinka do uprzęży. W przypadku dzieci pełną odpowiedzialność za prawidłowe wpięcie autoasekuracji ponosi pełnoletni opiekun.
8/ Nie należy wspinać się powyżej lub w bok od linii asekuracji urządzenia TruBlue.
9/ Należy natychmiast przerwać wspinanie, jeśli taśma asekuracyjna TruBlue nie zwija się w trakcie wspinania i zgłosić to obsłudze.
10/ Przed zjazdem należy sprawdzić, czy strefa zjazdu jest wolna od przeszkód. Zjazd odbywa się stopami w dół, przodem do ściany.
11/ Planując wspinanie z dolną asekuracją w linii, w której zainstalowana jest autoasekuacja, należy najpierw uwolnić taśmę asekuracyjną i pozwolić jej zwinąć się swobodnie do modułu. W ten sposób uzyskuje się odpowiedni dostęp do ściany do wspinania z liną. Po ukończonej wspinaczce, zjeżdżając należy ściągnąć taśmę asekuracyjną na dół i na powrót ją zamocować.
12/ Dzieci w wieku 5-15 lat wpinać do asekuracji automatycznej może tylko opiekun.
13/ Dzieci w wieku 5-15 lat, które wspinają się z wykorzystaniem asekuracji automatycznej muszą być pod bezpośrednim i stałym nadzorem opiekuna.
_____________________________________________________________
Via Ferrata (park linowy)
Jest to szlak turystyczno-wspinaczkowy wytyczony wierzchołkami sektorów ściany bulderowej, ubezpieczony stalowymi linami.
1/ Z via ferraty może skorzystać tylko osoba, która przeszła szkolenie z techniki asekuracji i zasad bezpieczeństwa przeprowadzonego przez instruktora CAMP4.
2/ Każdą osobę obowiązuje wyposażenie w uprząż z lonżami i kask, opcjonalnie rękawice ochronne.
3/ Na via ferracie pomiędzy punktami asekuracyjnymi na, których dokonujemy przepinania lonży asekuracyjnych może jednocześnie znajdować się tylko jedna osoba.
4/ Osoby oczekujące na przejście mogą wpiąć się do liny i zacząć przechodzić po upewnieniu się, że osoba poprzedzająca jest już wpięta do punktu asekuracyjnego.
5/ Przy tym samym punkcie asekuracyjnym mogą przebywać w jednym momencie maksymalnie cztery osoby.
6/ Na odcinkach pionowych podczas wchodzenia i schodzenia może znajdować się tylko jedna osoba.
7/ Osoby poruszające się via ferratą muszą ustąpić pierwszeństwa wspinaczom, którzy chcą zejść z bulderów.